دستمزد مدیر عامل اپل چه میزان است

دستمزد مدیر عامل اپل چه میزان است؟

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که تیم کوک به‌عنوان بزرگ‌ترین مدیر کمپانی اپل چقدر حقوق می‌گیرد و دستمزد مدیر عامل اپل چقدر است؟ به‌منظور پاسخ به این سؤال مهم در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به دستمزد تیم کوک انداخته و بیان کنیم که او به‌عنوان مدیرعامل اپل چقدر درآمد و دستمزد دارد.

اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که دستمزد مدیر عامل اپل یعنی تیم کوک در سال مالی گذشته یعنی سال 2021 چقدر است باید گفت که او در سال 2021 نزدیک به 99 میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است. یکی از نکات جالب‌توجه رشد فوق‌العاده دستمزد تیم کوک است. درواقع انتشار این رقم نشان‌دهنده آن است که تیم کوک که پس از فوت استیو جابز مرد اول کمپانی اپل شده است، افزایش دستمزد 569 درصدی را نسبت به سال قبل کسب کرده است و این رقم بسیار زیاد است.

دستمزد مدیر عامل اپل به تفکیک

پس از آن که شما را با دستمزد مدیرعامل اپل آشنا کردیم حال ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که دستمزد تیم کوک به تفکیک شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟ به‌منظور پاسخ به این سؤال مهم باید گفت که مدیر ارشد اپل به‌صورت ثابت 3 میلیون دلار به‌عنوان حقوق پایه دریافت می‌کند. او همچنین در حدود 12 میلیون دلار دستمزد بدون توجه به سهامش دریافت می‌کند و همچنین 1.4 میلیون دلار نیز به دلیل فعالیت‌های دیگر در شرکت اپل دریافت کرده است.

نکته حائز اهمیت اما آن است که اکثر درآمدهای کوک به‌عنوان دستمزد مدیر عامل اپل از جوایز سهام است که مقدار آن 82.3 میلیون دلاری است و به دلیل سهام‌داری در شرکت اپل او چنین دستمزدی دریافت کرده است.

مجموعه این مبالغ نشان‌دهنده آن است که تیم کوک در سال 2021 در حدود 99 میلیون دلار کسب درآمد کرده است و دستمزد فوق‌العاده‌ای را کسب کرده است. البته به‌صورت دقیق طبق بیانیه‌ای که اپل در SEC ارائه کرده است، تیم کوک، مدیرعامل اپل، مجموعاً 98.7 میلیون دلار به‌عنوان حقوق پایه، سهام و سایر دستمزدها درآمد داشته است.

دستمزد تیم کوک در سال‌های گذشته

دستمزد تیم کوک در سال‌های گذشته

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که روند کسب درآمد و دستمزد تیم کوک چقدر بوده و او در سال‌های گذشته چقدر درآمد داشته است؟ به‌منظور پاسخ به این سؤال باید گفت که در سال مالی منتهی به سپتامبر 2020، کوک 14.8 میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است که شامل 3 میلیون دلار حقوق پایه، 10.7 میلیون دلار دستمزد غیر سهامی و یک میلیون دلار شامل دیگر انواع دستمزد مثل سفر هوایی و امنیت است.

در سال 2019، کوک 3 میلیون دلار حقوق دریافت کرده است، 7.7 میلیون دلار پاداش سهام و نزدیک به 900 هزار دلار به دلیل دستمزدها و فعالیت‌های دیگر کسب گرده است. همچنین در آن سال مالی او 113.5 میلیون دلار سهام شرکت را در اختیار داشت. نکته جالب‌توجه آن است که تیم کوک در سال 2015 گفته است که قصد دارد تا ثروت خود را صرف امور خیریه کند.

اپل پارک

دستمزد سایر مدیران اپل

پس از آن که نگاهی به دستمزد تیم کوک انداخته و بیان کردیم که دستمزد مدیرعامل اپل چقدر است، بهتر است تا نگاهی به حقوق سایر مدیران اپل نیز انداخته و شما را با دستمزد مدیران سایر بخش‌های اپل آشنا کنیم؛ دستمزد مدیران اپل، به تفکیک زیر است:

 • مدیرعامل اجرایی اپل
 • مشاور عمومی اپل
 • معاون ارشد فروش اپل
 • مدیر ارشد عملیاتی اپل

در ادامه به به شرح دقیق دستمزد سایر مدیران اپل می پردازیم.

دستمزد مدیرعامل اجرایی اپل

پس از تیم کوک، شخص دیگری که در اپل بالاترین درآمد را دارد مدیرعامل اجرایی این شرکت یعنی لوکا مستری است. او جمعاً در سال 2021 به‌اندازه 26.98 میلیون دلار دستمزد گرفته است.

حقوق او به‌صورت ثابت به‌اندازه یک میلیون دلار است. جایزه سهام او در سال 2021 به‌اندازه 21.96 میلیون دلار بوده و درآمدها و پاداش تشویقی غیر سهامی او نیز 4 میلیون دلار بود. لوکا مستری در کنار این درآمدها به‌اندازه 18 هزار دلار نیز پاداش‌های مختلف را دریافت کرده است.

دستمزد مشاور عمومی اپل

سومین شخص پردرآمد در شرکت اپل کیت آدامز است که به‌عنوان مشاور عمومی در این شرکت فعالیت می‌کند. او در سال گذشته جمعاً 26.97 میلیون دلار درآمد داشته است.

حقوق ثابت او به‌اندازه یک میلیون دلار بود. جایزه سهام او 21.96 میلیون دلار، طرح پاداش تشویقی غیر سهامی ۴ میلیون دلار و سایر پاداش‌های کیت آدامز نیز به‌اندازه 14 هزار دلار بود که تمامی این موارد باعث شده تا او رقمی نزدیک به 27 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

دستمزد معاون ارشد فروش اپل

دستمزد معاون ارشد فروش اپل

مدیر بعدی پردرآمد اپل دیر اوبرایان است که در سال 2021 توانسته دستمزد 27 میلیون دلاری را کسب کند. دستمزد او به‌عنوان یکی دیگر از مدیران ارشد اپل شامل حقوق یک میلیون دلاری، جایزه سهام 21.96 میلیون دلاری و طرح پاداش تشویقی غیر سهامی به‌اندازه ۴ میلیون دلار است.

همچنین لازم به ذکر است که پاداش‌های دیگر او که به‌اندازه 61191 دلار است پس از دستمزد مدیرعامل اپل بیشترین میزان پاداش‌های جانبی در کل شرکت اپل است.

دستمزد مدیر ارشد عملیاتی اپل

جف ویلیامز در شرکت اپل به‌عنوان مدیر ارشد عملیاتی اپل شناخته می‌شود و او در سال 2021 جمعاً 26.97 میلیون دلار از شرکت اپل دستمزد گرفته است. حقوق او مثل سایر مدیران اپل یک میلیون دلار بوده اما جایزه سهام او به‌اندازه 21.96 میلیون دلار است. همچنین بخشی از دستمزدهای او شامل طرح پاداش تشویقی غیر سهامی به‌اندازه چهار میلیون دلار و سایر پاداش‌های جف ویلیامز نیز به‌اندازه 17,437 دلار است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب نگاهی به دستمزد مدیر عامل اپل انداخته و تلاش کردیم تا به تفکیک بیان کنیم که دستمزد تیم کوک چقدر است؟ نکته حائز اهمیت رشد فوق‌العاده درآمد تیم کوک در سال 2021 است. درواقع عرضه محصولات جدید و همچنین فعالیت در سایر حوزه‌ها مثل صنعت فیلم‌سازی باعث شده تا سهام شرکت اپل رشد چشمگیری پیدا کند و به همین دلیل تیم کوک به‌عنوان بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت اپل، درآمد شگفت‌انگیزی را کسب کند.

منبع: Businesstoday

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

 • حقوق تیم کوک به عنوان مدیر عامل چقدر است؟

  اگر بخواهیم به صورت خلاصه به این سوال پاسخ دهیم که حقوق تیم کوک چقدر است باید گفت که مدیر عامل اپل، مجموعاً 98.7 میلیون دلار دریافت می‌کند.

 • بیشترین حقوق را در شرکت اپل پس از مدیر عامل چه کسی می‌گیرد؟

  آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که پس از تیم کوک، لوکا مستری بیشترین حقوق را به عنوان مدیر عامل اجرایی اپل دریافت می‌کند. لوکا مستری جمعاً در سال 2021 به اندازه ۲۶.۹۸ میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است.

 • پردرآمدترین مدیران اپل چه کسانی هستند؟

  اگر بخواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که پردرآمدترین مدیران اپل چه کسانی هستند باید گفت که به ترتیب در شرکت اپل بیشترین حقوق را تیم کوک به عنوان مدیر عامل، لوکا مستری به عنوان مدیر عامل اجرایی، کیت آدامز به عنوان مشاور عمومی، دیر اوبرایان به عنوان معاون ارشد فروش و... دریافت می‌کنند.

شاید این مطالب بدردتون بخوره :)

اپل تی وی چیست ؟ هر آنچه باید از تلویزیون اپل بدانید

اپل تی وی چیست ؟ هر آنچه باید از تلویزیون اپل بدانید

اپل تی وی Apple TV یا تلویزیون اپل یکی از محصولات شرکت اپل به‌حساب می‌آید. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.